Biblioteka Polska w Paryżu 27.09 – 28.10.2018

Szanowni Państwo,

Polscy artyści Juliusz Kossak i jego syn Wojciech, nie są nieznani we Francji. Zarówno Juliusz jak i Wojciech przebywali w Paryżu kilka lat, Juliusz zaprzyjaznil sie tu ze slynnym malarzem Horacym Vernetem, tu tez powstalo wiele jego znakomitych obrazow olejnych i akwarel– a Wojciech studiowal tu w pracowniach malarzy Leona Bonnata i Alexandra Cabanela.

Jesteśmy szczęśliwi, iż możemy zaprezentować wystawę Kossaków w Bibliotece Polskiej w Paryżu, jednej z najstarszych instytucji na świecie poświęconych kulturze polskiej. Została ona założona pod egidą Polskiego Towarzystwa Literackiegow 1838 roku przez emigrantów przybyłych do Francji po klęsce powstania narodowego 1830-1831. Stowarzyszenie to, od roku 1854 - PolskieTowarzystwo Historyczno-Literackie, nabyło dzięki licznym darom XVII-wieczny dom na Wyspie Św. Ludwika.

Tu znajdują się bogate zbiory książek, ważne archiwa i kolekcje dzieł sztuki, a także trzy muzea o nieocenionej wartości: Muzeum Adama Mickiewicza, Salon Chopina i Muzeum Bolesława Biegasa. Towarzystwo Historyczno-Literackie, które odpowiada za działalność kulturalną, stawia sobie za cel podtrzymać i umocnić więzy między Polską, Francją i Europą. Przejawia się to w organizacji licznych konferencji i sesji naukowych, koncertów, wystaw czasowych, wykładów z historii sztuki, prezentacji filmowych, w ścisłej współpracy z wieloma instytucjami we Francji i w Polsce przy okazji różnych wydarzeń kulturalnych.

Wystawa prac Juliusza i Wojciecha Kossaków jest dobrym przykładem tej działalności. Po prezentacji w Muzeum polskim w Rapperswilu (Szwajcaria), mamy zaszczyt gościć ją w naszych murach.

W kolekcjach Towarzystwa Historyczno-Literackiego / Biblioteki Polskiej w Paryżu przechowujemy kilka prac Kossaków, między innymi rysunki włączone do cennego albumu Heleny Mickiewiczówny, wnuczki wielkiego poety.

Mam nadzieję, że ta prezentacja przygotowana starannie przez komisarza wystawy, p. Elizę Ptaszyńską z Muzeum Okręgowego w Suwałkach, spotka się z Państwa przychylnością.

Dziękuję organizatorom za tę piękną inicjatywę, Fundacji PBG - bez której wsparcia wystawa ta nie doszłaby do skutku, a także wszystkim instytucjom i kolekcjonerom, którzy użyczając prace Kossaków przyczynili się do sukcesu ekspozycji.

C. Pierre Zaleski
Prezes Polskiego Towarzystwa Historyczno-Literackiego
Dyrektor Biblioteki Polskiej w Paryżu