Wiesław Bober (ur. 27 marca 1957 roku w Lubsku) polski reżyser, scenarzysta, grafik, malarz,autor projektów i oprawy plastycznej, głównie filmów animowanych. Jest jednym z przedstawicieli nurtu eksperymentalnego w polskim filmie animowanym. Przez 17 lat związany był z Telewizyjnym Studiem Filmów Animowanych w Poznaniu. Debiutował w 1983 roku pierwszym dyplomem filmowym w Pracowni Animacji, której był współinicjatorem w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. (obecnie: Uniwersytet Artystyczny). W latach 1991 - 2000 Prezydent -Fundacji Pomocy Dzieciom Niewidomym. Od 1997 – niezależna działalność artystyczna.

Twórczość. Charakterystyka dorobku.

W latach 1978-1983 studiował w Poznańskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby, oraz dodatkowo w zakresie filmu animowanego. Po uzyskaniu dyplomu filmowego pracował w Telewizyjnym Studio Filmów Animowanych w Poznaniu, w którym zrealizował kilkanaście filmów dla dzieci i dorosłych w technikach nie konwencjonalnych, kombinowanych. Wiele filmów uzyskało wysokie oceny artystyczne i nagrody na krajowych i międzynarodowych festiwalach filmowych. Stale poszerzał swoje doświadczenia w stosowaniu różnorodnych technik animacji: począwszy od "non kamera", poprzez klasyczną animację i wycinankową aż po animację materii żywej, filmy aktorskie oraz efekty specjalne z zastosowaniem grafiki i animacji komputerowej. Po warsztatach animacji komputerowej "Digital Creativity", organizowanych przez niemiecką Firmę: Computer Motion Pictures gmbh & co. kg. Realizował czołówki animowne dla TV VOX. Swoją pracę kreacyjną animacji 2D i 3D kontynuował, jako Dyrektor Artystyczny w Agencji Reklamowej.

Filantrop na rzecz dzieci niewidomych w założonej z własnej inicjatywy Fundacji, był autorem pierwszej w Wielkopolsce Pracowni Komputerowej dla niepełnosprawnych wzrokowo.

W 1997 roku założył własne profesjonalne studio: "Animarts"a a kilka lat później: "WB ART." Studio Sztuk Plastycznych i Filmowych, w którym poza realizowaniem filmów, wykonywał prace zlecone np. kopie malarskie wybitnych dzieł, a także w zakresie grafiki reklamowej i sztuki użytkowej.

W okresie 2000-2015 zrealizował poza kinematografią 34 filmy dokumentalne w zapisie elektronicznym, i 7 filmów animowanych.

Filmografia (TV Studio Filmów Animowanych)

 • 1995 - JESIEŃ (Bober W.) Reżyseria, Scenariusz, Opracowanie plastyczne, Animacja,
 • 1993 - LATO (Bober Wiesław) Reżyseria, Scenariusz, Opracowanie plastyczne, Animacja,
 • 1992 - SROKA PIRATKA w BAJKI ZZA OKNA Asystent reżysera,
 • 1991 - SONATA F-DUR KV 280. ADAGIO Realizacja, ( scenariusz, reżyseria )
 • 1991 - WIOSNA (1991) Realizacja, ( scenariusz, reżyseria )
 • 1990 - ZIMA (Bober W.) Realizacja, ( scenariusz, reżyseria )
 • 1989 - OGNISKO w FELEK TRĄBKA Animacja, Opracowanie plastyczne, Reżyseria
 • 1988 - Czołówka programu PTV „Teleskop”(Bober Wiesław) Scenariusz,         Reżyseria, plastyka, animacja, muzyka: Jan AP Kaczmarek
 • 1987 - RAKIETOŻERNA ORCHIDEA (3) w S.O.S. DLA KOSMOSU Animacja, Opracowanie plastyczne, Reżyseria,
 • 1986 - KRÓL KRUKÓW (Bober W.) Reżyseria, Scenariusz, Opracowanie plastyczne, Animacja,
 • 1983 - OKNO (Bober W.) Reżyseria, Scenariusz, Opracowanie plastyczne, Animacja,

Nagrody indywidualne

 • 1996 - ZIMA (Bober W.) Mińsk (MFF "Golden Knight") Wyróżnienie za reżyserię
 • 1988 - KRÓL KRUKÓW (Bober W.) Poznań (FF dla Dzieci) Nagroda za oprawę plastyczną

Sam o sobie:

Bardziej bliska jest mi sztuka renesansu niż nowoczesna, dlatego tam znajduje największe autorytety. Moje początki wykształcenia artystycznego to burzliwy okres wszechstronnych zainteresowań: muzyką, poezją, fotografią, ale też elektroniką, mechaniką, radiopelengacją i wielu różnych pasji. W praktyce to oznacza, że moja ciekawość świata balansowała na skrajnościach pomiędzy pięknem rysowania czegokolwiek, naśladowania prof. Wiktora Zina, albo wykonywania portretów Lenina  a brzydotą pracy w prosektorium czy też narażaniem życia przy rozbrajaniu powojennych niewypałów. Ta ciekawość to zagrożenia, ale i sukcesy takie jak w wieku kilkunastu lat własnoręcznie wykonany radioodbiornik i wiele różnych wynalazków. Edukacja ekonomiczna a potem liczne plenery malarskie i rzeźbiarskie oraz studia w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu ukształtowały moją drogę w kierunku sztuk plastycznych. Po nabyciu wykształcenia i wielu praktyk moja artystyczna praca zawodowa to praca nauczyciela, dekoratora, scenografa, to przede wszystkim 18 lat pracy w telewizji na stanowisku reżysera i realizatora filmów animowanych a następnie praca w własnej firmie artystycznej i reklamowej: WB art, oraz praca etatowa dla Grupy PBG. W kręgu mojej twórczości dużą satysfakcję stanowi też realizacja wielu kopii znanych dzieł malarskich na zamówienie, które spełniają nieustanną chęć mierzenia się z mistrzostwem warsztatowym uznanych mistrzów sztuki minionych epok.